rozšířené vyhledávání ...

Vinařské stezky

Obec Mikulčice spolupracuje na rozvoji Moravských vinařských stezek, jejichž koordinátorem je

Nadace Partnerství

Moravské vinařské stezky

Region PODLUŽÍ

Zařijte jižní Moravu

mapka

portal gov.cz

logo CZECH point

Hodonín

Digitální povodňový plán obce:

Povodňový plán obce

HZS Jihomoravského kraje

POZOR PŘI PÁLENÍ KLESTÍ!POZOR PŘI PÁLENÍ KLESTÍ !

Statistika - údaje o obci k 1.1.2018

K 1.1.2018 byl počet obyvatel obce 1975.                        Během roku se přihlásilo 54 lidí, odhlásilo se 54.               Narodilo se 13 dětí /3 dívky, 10 chlapců/, zemřelo 26 obyvatel.
K 1.1.2019 mají Mikulčice 1962 obyvatel.

Můžete si zakoupit :

Na obecním úřadě si můžete zakoupit:

Knihy - F. Mikulecký LIDOVÝ HUDEBNÍ SKLADATEL NA PODLUŽÍ 300,- Kč.

Mikulčice 200,- Kč.

Můj šťastný  život - ak. sochař J. Jurčák 229,- Kč.

Průvodce po Slovácku - Hodonínsku 99,- Kč.

Pohlednice obce a Slovanského hradiště za 4,- Kč.

Břeclavsko - turistická a cykloturistická mapa 89,- Kč.

Historie vinařství

Vinařství v Mikulčicích a Těšicích

Pěstování vinné révy má u nás prastaré kořeny. Archeologický výzkum na Slovanském hradišti v Mikulčicích prokázal výskyt prošlechtěné révy v zaniklém moravním rameni „ Slavník“. Moravský kníže Svatopluk poslal roku 892 svému tchánovi, českému knížeti Bořivojovi, k oslavě narozenin syna Spytihněva sud znamenitého moravského vína, nevíme ale, zda to bylo zrovna víno mikulčické….

Písemný doklad mluví o tom, že roku 1353 prodal Václav z Mikulčic čtvrtinu zdejších vinic Anně z Rosic za čtyřicet hřiven. S jistotou se dá předpokládat, že vinnou révu k nám přinesli i Římané v prvním a druhém století po Kristu.

Vpády Bočkajovců, Tatarů a Turků v 17. století, třicetiletá válka ( 1618-1648) a kurucké vpády na počátku 18. století způsobily zánik mikulčických a těšických vinic a jejich přeměnu v pastviny. Po zániku Kukvic za třicetileté války obdělávali mnozí z Mikulčic a Těšic opuštěné kukvické vinohrady a teprve koncem 18. století a počátkem 19. století jsou zvláště na Těšicku zakládány nové vinice. Je dodnes zachován pres na víno u sklepa Pravomila Kotáska s letopočtem 1780 a sklep Bedřicha Trnky byl postaven v roce 1802, lis nesl datum 1803.

Viniční tratě v roce 1827 jsou na Přední čtvrti, Předních Padělcích podél josefovské cesty, počátkem dvacátých let 20. století vznikaly vinice na Drahách, na Padělkách a Předních Padělkách a to již nové odrůdy na amerických podložkách. V Těšicích jsou vinohrady na Předních Dílech, později na Zvolenci Antonín Balun zde v roce 1877 založil vinici.

V roce 1890 bylo v těšických búdách deset sklepů a na Drahách měli búdu Pavel Lacka a Antonín Balun.Ve sklepě pana Handlíře je vřetenový lis z roku 1812.

V dnešní době mají Mikulčice 11,2 ha vinic a 51 zaregistrovaných vinařů.

Viniční trať se nazývá „Kněžské“.

V obci je asi 200 sklepů a búd soustředěných na několika místech obce jako :
  • U cihelny
  • U Zádruhy
  • U hřbitova
  • Za hřbitovem
  • U myslivecké chaty
  • Těšické búdy
  • Za Pernicovým
  • Na Hledíkově

Motto : „ Kdo starý sýr jí a dobré víno pije

toho ani čert paliců nezabije.“

Výpis z obecních kronik provedl Svatopluk Rutar, kronikář obce