Veřejná zeleň
Cílem projektu „Stromy 2011“ bylo zlepšit životní prostředí prostřednictvím výsadby nové zeleně, především původních druhů dřevin. Projekt předpokládal výsadbu na veřejném prostranství v obytných nebo zastavěných plochách měst a obcí nebo v jejich extravilánu, např. části biocenter, biokoridorů, parků, alejí, výsadba protihlukových stěn a pod. Žádosti o nadační příspěvek mohly podávat pouze obce, města nebo městské části, preferovány byly žádosti v okruhu cca 15 km od uhelných elektráren Skupiny ČEZ. Maximální výše nadačního příspěvku na jeden projekt byla 200 tisíc korun s termínem pro podávání žádostí do 30. června 2011.
Vypracovali jsme projekt a zaslali jej se všemi požadovanými podklady do sídla Nadace ČEZ. Správní rada Nadace ČEZ schválila poskytnutí nadačního příspěvku našemu projektu s názvem „Stromy od společnosti ČEZ pro Mikulčice“ v maximální částce 200.000,- Kč.
Při výběru skladby stromů jsme vycházeli z původních druhových zastoupení, u jehličnatých jsme se rozhodli vzhledem k půdním složením, především písky a navezené zeminy po úpravách tratě ČD, pro borovice. Touto jsme plánovali osázet parčík nad obytnou zónou Podbřežník (žel. přejezd na konce vesnice, směrem na Moravskou Novou Ves i místa v lokalitě Břízky. Z listnatých původních odrůd jsme preferovali lípu, jasan, javor, dub a kaštan. Potřebovali jsme nahradit staré, často emisemi poškozené dřeviny a přeschlé agresivní formy, především akáty.
Menší parčík u obytné zóny Podbřežník měl být nově vytvořen a plnit funkci především protihlukovou - blízkost železničního přejezdu i proti prašnosti z polí ze severní a západní strany. V tomto místě byla také plánována výstavba cykloodpočívadla. Pro výsadbu jsme volili borovici černou (Pinus nigra). Vzhledem k omezením ochranných pásem kolem vodovodu Podluží, sítím ČD, O2 i rozvodům el. energie byla k borovicím zvolena výsadba pásu z keřů. Tímto jsme se snažili parčík ohraničit i začlenit do něj připravované odpočívadlo.
V areálu „Břízky“ jsme rozšířili dvěmi skupinami borovic stávající zastoupení stálezelených jehličnanů. V dostatečné vzdálenosti od vodovodu Podluží i silnice byla vysázena alej lípy srdčité (Tilia cordata - ´Greenspire´ - užší kuželovitá koruna).
Projektu byl realizován v samotném závěru roku 2011. I přes potíže s dodávku požadovaného výsadbového materiálu se podařilo vzrostlé stromy osázet. K úplnému dokončení záměru však chyběla ještě výsadba keřů v parčíku u železničního přejezdu, Požádali jsme vedení Nadace ČEZ o prodloužení termínu realizace projektu. Díky pochopení nadace nám byl termín prodloužen z původního konce roku 2011 do 30.6.2012 a projekt mohl být zcela ukončen. Stejně jako vedení nadace, tak i ostatní pracovníci nadace postupovali vždy profesionálně a vstřícně, patří jim poděkování za to, že záměr mohl být zcela dokončen.
Pro letošní rok je typické velmi teplé a suché počasí s velkým deficitem povrchových zásob vody. To klade neobvykle velké požadavky na zalévání a ošetřování vysazených stromů. Je nutno ocenit místní jednotku dobrovolných hasičů z Mikulčic, bez jejich pomoci bychom se neobešli. Náklady na údržbu a zalévání dřevin v následujících letech budou hrazeny z obecního rozpočtu - veřejné zeleně. Nyní již záleží na nás na všech, jak se zeleň postaráme a o ochráníme ji.
Na realizaci spolupracovali zahradnické firmy:
František Kreizl, Litavská 1484, Slavkov u Brna
Příprava parčíku Fanoša Mikuleckého
V okolí relikvidované sondy č. LU 140, na ulici místního názvu "Fanoša Mikuleckého" bude obnovena zeleň a vznikne malý parčík jemuž jsme již vybrali jméno, bude se jmenovat po našem nejslavnějším rodákovi.
Svátek má Justýna
Zítra má svátek Věra
Státní svátky a významné dny na zítřek:
Velkomoravské Mikulčice jsou zemědělskou obcí s dlouhou tradicí vinařství, rodištěm mikulčické osobnosti - Fanoše MIKULECKÉHO, vlastním jménem F. Hřebačky. Prolíná se zde současnost s dávnou minulostí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie spatříte unikátní bytelný oltář z dubových kmenů nalezených v korytě Moravy. Před kostelem stojí barokní sochy sv. Oldřicha a sv. Jana Nepomuckého. Kaple sv. Rocha - národní kulturní památka - u hřbitova je vyzdobena malovaným slováckým žudrem, stejně jako fara a budova obecního úřadu na návsi.